Проблема життя і смерті у романі «Війна і мир» Л. Толстого та «Людина і зброя» О. Гончара. Для Гончара, як і для Толстого, характерна пристрасна увага до внутрішнього світу своїх героїв. Зокрема, у романі «Людина і зброя» письменник удало використовує внутрішні монологи та діалоги, постійний поглиблений самоаналіз. Гончара, як і Льва Толстого, цікавить процес душевного життя з його багатогранними відтінками. Своєрідна паралель проглядається між образом Волконського з роману «Війна і мир» та Колосовським з роману «Людина і зброя». Обидва розумні, трохи честолюбиві. Колосовсь-кий-курсант усю душу вкладав у суворі табірні заняття. «Було щось заразливе в цій науці, вона зворушувала в Богданові честолюбство».

Побувавши на передовій лінії вогню, побачивши війну в обличчі бійця, розтрощеного, залитого кров’ю Колосовський гарячково думає: «Так оце вона, війна! Оце вона в справжньому образі. Тут і тебе щомиті може накрити, у криваве місиво потрощить тебе разом з твоєю відвагою та хоробрістю…»

Через внутрішній монолог письменник подає оцінку героям реальної дійсності, яка виливається в протест проти війни: «війна це сморід!»

Князь Андрій Волконський напередодні Аустерлицької битви мріє про гучну славу для себе, яка прийде до нього після блискучої перемоги під його керівництвом. Але жорстокі поєдинки людей, що намагались знищити один одного, приводять Волконського до душевного перелому. Тяжко поранений, він удивляється в небо над його головою: «Як же я не бачив раніше цього високого неба?

Який я щасливий, що пізнав його нарешті. Так! — все пусте, все обман, крім цього нескінченного неба». Наполеон, яким захоплювався раніше Волконський, тепер постав перед ним нікчемним у своїй жадобі перемог, у прагненні володіти світом такою дорогою ціною — життям людей.

Волконського переповнює віра в перемогу народу над іноземними загарбниками. І під час Бородинської битви він проявив справжню мужність. Ненавистю до тирана Наполеона, до всієї жорстокої наполеонівської машини пройнятий весь народ Росії. Бо людина створена для миру, а не для війни. Війна ворожа сутті життя.